Lūznavas muižas kadriļu deju grupa

Jau gandrīz pusotru gadu darbojas Lūznavas muižas kadriļu deju grupa, turpinot attīstīt gan kadriļu dejošanas prasmi, gan popularizējot dažādu tautu kadriļu dejošanas tradīciju. Februārī deju grupa ieguva jaunus tērpus – modes zīmols “Mayra” nodevis ilgstošā lietošanā jūgendstila sieviešu tērpu kolekciju, kā arī tikko Valsts kultūrkapitāla fonds apstiprinājis deju grupas projektu par maijā iecerētajām kadriļu dejošanas meistarklasēm. 

Kopš 2016. gada pavasara Lūznavas muižā tiek rīkotas kadriļu balles, kurās ar dejām, mūziku un tērpiem tiek mēģināts iejusties muižas dzimšanas laika, 20. gadsimta sākuma, atmosfērā. Balles ideja radās, iedvesmojoties no folkloras deju kopas "Dandari" rīkotās kadriļu balles Rīgā. Nu kadriļu balles ir kļuvušas par pastāvīgu muižas kultūras notikumu gada sastāvdaļu. Kadriļu ballēs pulcējas kā dejotāji no dažādām folkloras kopām gan Latgalē, gan no citām Latvijas vietām un arī ārvalstīm (Lietuvas, Igaunijas un Norvēģijas), tā vienkārši deju interesenti no tuvākām un tālākām vietām. Laikam ejot, radās ideja, vēlme un arī iespēja savu kadriļu dejotāju grupu nodibināt arī Lūznavas muižā, lai labāk iepazītu ne tikai konkrēto deju veidu un ar to saistīto kultūras tradīciju, bet arī dažādotu Lūznavas muižas norises un piedāvājumu. Uz pirmo satikšanos Lūznavas muižas kadriļu deju grupa sanāca 2017. gada oktobrī, turpinot kadriļu dejošanas prasmi attīstīt mēģinājumos. Dejotāju grupā satikušies dejotāji no Rēzeknes un Rēzeknes novada ar dažādu dejošanas pieredzi, deju grupas vadītāja ir deju skolotāja, horeogrāfe Inga Žirgule. Pastāvēšanas laikā dejotāji piedalījušies jau vairākos lielāka un mazāka mēroga pasākumos.

Februārī Lūznavas muiža un tās kadriļu dejotāji saņēma īpašu prieku – latviešu modes zīmols “Mayra” deju grupai ilgstošai lietošanai iedevis vairāk nekā 20 tērpu kolekciju, kurā ir sieviešu 20./21. gs. mijas un jūgendstila laika tērpi. Tos paredzēts izmantot gan īpašos Lūznavas muižas notikumos, gan kadriļu deju grupas koncertdarbībā. Šobrīd, sadarbojoties ar mākslinieci Ināru Apeli, jau bija iesākts darbs pie pašiem savas muižas jūgendstila tērpu kolekcijas, bet negaidītā zīmola “Mayra” piedāvātā iespēja ļaus labāk prezentēt Lūznavas muižu gan tepat novadā un citur Latvijā, gan arī vasarā iecerētajā festivālā Norvēģijā, kur kadriļu deju grupa pārstāvēs Rēzeknes novadu. Piedāvājot lietošanā pērnā gada vasarā pirmo reizi atrādīto kolekciju, modes zīmola “Mayra” vadītāja Maira Miķelsona atzinusi, ka viņai simpatizē Lūznavas muižas ideja popularizēt gan vēsturisko modi, gan vēsturisko deju. Tērpu zīmola un Lūznavas muižas sadarbība sākusies pērnā gada vasarā, piedaloties “Mayra” rīkotajā pirmajā Jūgendstila tērpu parādē skatē Rīgā, bet pēc tam tērpu skate septembra vidū notika arī Lūznavas muižā, kad te tika rīkotas muižas dienas “MŪZdienas” un Eiropas kultūras mantojuma dienas.

Maija vidū, 10. un 11. maijā, lai veicinātu kadriļu dejotāju grupas meistarību un zināšanas par kadriļām, iecerēts rīkot divu dienu deju meistarklases tradicionālās dejas speciālistes, deju skolotājas un horeogrāfes Daces Circenes vadībā, strādājot gan pie esošā repertuāra, gan apgūstot jaunu. Meistarklašu norise tikko saņēmusi atbalstu arī Valsts kultūrkapitāla fonda 2019. gada 1. projektu konkursā. Līdzās Lūznavas muižas kadriļu dejotājiem, lai popularizētu šo deju tradīciju, meistarklasēs aicināti pieteikties arī Rēzeknes novada deju skolotāji. Piedalīšanās meistarklasēs ir bez dalības maksas, vietu skaits ierobežots. Pieteikties var, rakstot muiza@luznava.lv.

Tuvākais pasākums ar kadriļu deju grupas piedalīšanos būs 9. martā deju kopas “Dziga” un tās draugu koncertā “Dejot ir laime” Rēzeknes pilsētas kultūras namā – aicināts ir ikviens skatītājs. Uz deju mēģinājumiem kadriļu deju grupa pulcējas pirmdienu vakaros Rēzeknes novada pašvaldības telpās un dejotāju pulkam aicina pievienoties arī citus dejot gribētājus (iepriekšējai dejošanas pieredzei nav nozīmes, gaidīti gan kungi, gan dāmas, gan pa vienam, gan pāros). Plašāka informācija saņemama, zvanot deju grupas vadītājai Ingai Žirgulei (29473700). 

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.