Sajūtas. Augi? Spēle!

ENG 🇬🇧

Sajūtas...

Tu iznāc no ēnainā muižas parka. Simtgadīgās egles tev pamāj ar roku. Un tu esi dārzā. Vilina labirinta tūjas - pagaidām jauniņas, bet pēc gadiem 3-4 būs izstiepušās tev pāri galvai! Dārza viducī krāšņi zied un smaržo zināmas un nezināmas puķes. Bet koka lapene aicina piesēst un izbaudīt klusumu un bišu sanoņu.

Ieejot dārzā – ieklausies sevī – ko Tu jūti? Vai Tu māki atpazīt savas sajūtas un nosaukt tās vārdā? 

Lasi aprakstu un veic aktivitāti SAJŪTU APLIS

Augi?

– Labu rītu! – Tev uzsauc smaržīgā kumelīte.
– Veiksmīgu dienu! – novēlē svešzemnieks amarants.
– Tīkamu vakaru! – uzsmaržo melisa!

Vai augi ar Tevi runā? Bet vai Tu esi ieklausījies? Bet varbūt tie runā svešā mēlē? Mūsu augu katalogā Tu vari atrast, kādi ir Sajūtu dārza augu nosaukumi dažādās svešvalodās. Savukārt latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv par godu dzimtās valodas dienai, kas pasaulē kopš 199. gada tiek atzīmēta 21. februārī piedāvāja izzināt augu nosaukumus latgaliešu valodā. Izaicini sevi! PĀRBAUDI - vai Tu zini, kā sauc šos augus latgaliski?

Spēle!

Pasakas par ziediem un krāsainās pasakas, zvēru pasakas un dabas teikas – gan jau, ka daļa patiesības tajā ir. Kā būtu, ja Tu mēģinātu uzrakstīts savu pasaku? Paskat, izops un piparmētra, koriandrs un vērmele, lavanda un monarda tā vien gaida, lai Tu izstāstītu, bet varbūt izdejotu vai izdziedātu viņu stāstu!

Sajūtu dārzs aicināt aicina iedzīvināt tavas ieceres, projektus, performances. Rožu krūmi vēl glabā laikmetīgās dejas iestudējuma Laumiņu dumpis čukstus (attēlā), bet parks - starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla "Vides deja" dejotāju soļus. Bet mūzika parkā vasarā skan gandrīz katru nedēļas nogali. Ja Tev ir idejas, kā tu, tava domubiedru grupa, kolektīvs var izpausties, tad droši raksti, dalies - īstenosim tavas idejas kopā!

Sajūtu dārzs īpaši gaida un priecājas par bērnu čalām. Lūznavas muižas piedāvājums ir iekļauts programmā "Skolas soma", un pie mums bieži viesojas lieli un mazi skolasbērni no tuvākiem un tālākiem novadiem. Bet mēs gribam aicināt skolotājus izmantot parku, Sajūtu dārzu, labirintu arī ārpus ekskursijām, interaktīvai stundu, nodarbību vadīšanai ārā!

Tas ir apbrīnojami, cik daudz skolēni var paveikt, iemācīties, uzzināt, mācoties ne vien no grāmatām, bet gūstot nepastarpinātu pieredzi par dažādām parādībām dabā. Āra mācīšanās ir efektīva izglītības metode, turklāt tā ir pieejama ikvienam.  Āra mācīšanās rezultātā tiek pilnveidotas individuālās un sociālās komunikācijas prasmes un iemaņas, nostiprināta fiziskā un garīgā veselība, veidojas garīgā, sensorā un estētiskā apziņa, attīstītās audzēkņu paškontroles spējas un personīgā labsajūta. Ieguvumi, kas rodas āra mācīšanās procesā, ir acīmredzami, tomēr diemžēl Latvijā āra mācīšanās metodes netiek plānveidīgi iestrādātas mācību plānā un izmantotas sociālo prasmju pilnveidē, zināmā mērā tas notiek Somijā. Esiet pirmie, celmlauži un rādiet piemēru apkārtējiem!

Ja tu esi skolotājs un vēlies piedāvāt atmiņā paliekošu nodarbību saviem audzēkņiem, ja jūs esat vecāki un gtavojaties atbraukt uz Sajūtu dārzu ar bērniem - ieskatieties ŠAJĀ MATERIĀLĀ un esiet gatavi SPĒLĒTIES! Jo mācīšanās spēlējoties ir visefektīvākā un aizraujošākā. 

Materiāls tapis, izmantojot avotu: MĀCĪŠANĀS ĀRĀ: LĪDZEKĻI UN METODES. Preiļu Brīvā skola, NVO "Preiļi izglītotai Latvijai". NordPlus Junior, Projekta Nr. NPJR-2016/10098. 

Uzraksti un nosūti mums savu auga stāstu/ pasaku!
Šī materiāls ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tā saturu pilnībā atbild Lūznavas muiža un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.