Vieta, kur sajust iedvesmu

Lūznavas muižas Sajūtu dārzs ir kā pārsteigumu oāze, kas aicina ikvienu apmeklētāju iedvesmoties no dabas skaistuma un ļauties unikālām sajūtām. Šeit harmoniski saplūst dabas un cilvēka radošums, sagādājot neaizmirstamus brīžus un iedvesmojot katrā solī.

Lūznavas muižas Sajūtu dārzs ir tapis projekta “Versts full of Feeling in Eastern Latvia”/ “Sajūtu pilnas verstis Austrumlatvijā” VERSTS OF FEELINGS 2 rezultātā, kas tiek īstenots pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Lūznavas muiža, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

DODIES CEĻOJUMĀ

Īpaši izveidotā tūju labirintā ir iespēja sajust harmoniju starp dabas dizainu un cilvēka radošumu. Katrs pagrieziens un līkums paver iespēju atklāt vēl nepieredzētus ceļus attiecībās ar sevi un dabu.

IEPAZĪSTI AUGUS

Lūznavas muižas un tās kompleksa radītāji, Kerbedzu dzimta, bija zināmi kā aktīvi homeopātijas atbalstītāji, tāpēc viens no svarīgākajiem elementiem ir Sajūtu dārzā atrodamā augu daudzveidība, kas iedvesmo jaunām pieejām veselības uzlabošanā, kulinārijā, kā arī dabas estētikā. Speciāli izveidotā apļveida zonā ir iespēja iepazīties ar vairāk nekā 40 dažādiem augiem, kas ir atrodami Latvijas pļavās un dārzos. Skenē QR kodu un uzzini vairāk par katra auga īpašībām un pielietojumu.

ATPŪTIES

Dārza lapene ir īpaša vieta, kur pakavēties domās, ļauties meditācijai vai pavadīt laiku ar sev tuviem cilvēkiem. Šeit ir iespēja pazust no apkārtējās kņadas un būt vienā elpā ar dabu.


Sajūtu dārza vīzijas iepazīšana

Sajūtu dārza idejas prezentācija notika Lūznavas muižas mini-Mākslas piknika laikā 2021. gada vasarā.

Seno muižu parkos vienmēr bija atrodami augu dārzi, arī Lūznavas muiža vēlas turpināt tradīciju un iet tālāk, savijot kopā kultūras, kopienas, garšaugu, ārstniecības augu un citu dārza norišu sajūtas. Ikviens dārza apmeklētājs ir aicināts līdzdarboties, daloties ar dārza sēklām, dīgstiem, kopjot un papildinot kultūraugu dažādību.

Sajūtu dārza ideja tiek īstenota pārrobežu sadarbības projektā “630 Versts of Feelings” Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam.

Plašāk te

Izvēlies, kur tu sāksi savu ceļojumu!

Izejot no muižas parka, Tu vari izvēlēties - uzreiz ienirt labirinta takās, pamaldīties tajā, meklējot izeju, un iznākt augu zonā. Tu vari sākt arī no Sajūtu dārza centra - apstāties un, izbaudot 40 augu kolekcijas smaržas un krāsas, ieklausīties savās sajūtās. Vari apsēsties arī Sajūtu dārza lapenes pavēnī un, vērojot dārzu no malas, mierā ieklausīties putnu balsīs, uzzīmēt savas sajūtas un izplānot savu dienu. Šķir lapu tālāk un izvēlies vienu no aktivitātēm - Labirints, Augu kolekcija vai Dārza spēles.

Sajūtu dārza labirints

Pirmās ziņas par dārza labirintiem ir no 14. gadsimta. Dārzu labirinti varēja būt veidoti ar ziediem, kaut gan parasti tos veidoja no dzīvžogiem vai arī tie varēja būt izveidoti zālienā. Tie bija pārskatāmi un vienkārši izstaigājami, un neprasīja īpašu pacietību. Atsevišķi maldīšanās labirinti Eiropā tika izveidoti jau 15. gs, bet vairāk izplatījās 16. gadsimtā. Lūznavas muižas Sajūtu dārza labirints no 800 tūjām tika iestādīts 2023. gada rudenī. 

Lasīt tālāk

Augu kolekcija

Kā sauc šo augu? Kā to izmanto? Dodies dārzā, skenē kvadrātkodus pie šiltītēm ar augu nosaukumiem, un lasi - kāda ir auga izcelsme, kā tas ir izmantojams, kādas ir tā ārstnieciskās vai garšas īpašības. Vari darīt pretējo - vispirms ienāc un izpēti kolekcijas katalogu un tad mēģini atrast attiecīgos augus Sajūtu dārza augstajās dobēs!

Lasīt tālāk

Dārza spēles

Vai nu Tu dodies uz Sajūtu dārzu viens pats vai kompānijā, vai nu Tu esi skolotājs un apmeklē dārzu kopā ar klasi vai ari vecāki, kas pārdomā, kā aizrautīgi pastāstīt par šo tūrisma objektu bērniem, un kā viņus nodarbināt šajā pārgāgjienā - jums noderēs šīs sadaļas ieteikumu. Jūs varat gan iziet testu, mācoties augu nosaukumus latgaliski, gan izpildīt kādu no radošajiem uzdevumiem, gan mēģināt pieslēgties savām emocijām un veikt nelielu pašanalīzes sesiju. Dārzs ir gan spēle, gan instruments, lai noskaņotos uz pozitīvām emocijām.  

Lasīt tālāk

Vieta ar vēsturi

Sajūtu dārzs atrodas kādreizejā sporta stadiona vietā, kuru izveidoja uzreiz pēc tam, kad 1945. gadā uz Lūznavu tika pārcelts Rēzeknes lauksaimniecības tehnikums. Šeit notika tehnikuma audzēkņu fizkultūras stundas, sacensības, sporta nometnes, tika organizētas arī sākotnējās militārās sagatavošanas praktiskās nodarbības, kā arī apgūtas motocikla un automašīnas vadīšanas prasmes.

Dabas koncertzāle

2016. gada jūnijā šajā vietā norisinājās DABAS KONCERTZĀLE, kas katru gadu notiek vasarā, kādā līdz šim neatklātā Latvijas dabas nostūrī. Koncerts pulcēja vairāk nekā 6 tūkstošu apmeklētāju un bija veltīts Lūznavas muižas talismanam – garausainajam sikspārnim (Plecotus Auritus).

Šī materiāls ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tā saturu pilnībā atbild Lūznavas muiža un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.