Lūznavas muižā no 2024. gada 21. līdz 24. augustam norisināsies jau sestais Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”. Džeza koncertu programmā piedalīsies Latvijas, Lietuvas, Dānijas, Zviedrijas, Somijas un ASV mūziķi, kā allaž nozīmīga “Škiuņa džezs” daļa būs meistarklases, kurās savu pieredzi papildinās topošie un esošie džeza entuziasti. 

Festivāla “Škiuņa džezs” meistarklases ir lieliska iespēja Baltijas valstu mūzikas skolu un augstskolu studentiem, topošajiem mūziķiem un citiem džeza entuziastiem papildināt mūzikas instrumentu un vokālās prasmes, kā arī attīstīt improvizēšanas spēju un kopā spēlēšanu ansambļos starptautiskas profesionāļu komandas vadībā. Līdzās intensīvām nodarbībām, pasniedzēji un meistarklašu studenti saspēlējas publiskajos džema vakaros. Šogad festivāla meistarklases vadīs Donatas Bukauskas (Lietuva) - pūšamie instrumenti, improvizācija, ansamblis, Mindaugas Stumbras (Lietuva) - ģitāra,  improvizācija, ansamblis, Fabian Kallerdahl (Zviedrija) - klavieres,  improvizācija, ansamblis, Olli Rantala (Somija) - bass,  improvizācija, ansamblis, Pauls Pokratnieks (Latvija) - bungas,  improvizācija, ansamblis, Giedrė Kilčiauskienė (Lietuva) - vokāls,  improvizācija, ansamblis, Vita Rusaityte (Lietuva) - vokāls,  improvizācija, ansamblis, un Diāna Pīrāgs (Latvija) - vokāls, improvizācija, ansamblis.

VI Baltijas džeza festivālu “Škiuņa džezs” 21. augustā atklās "Le Petit Paris" (Latvija), bet festivāla turpinājumā koncertēs "Sophus Bech Quartet", Mindaugas Stumbras akustiskais trio, Giedrė Kilčiauskienė un Andrej Polevikov (Lietuva),  Jelgavas Raita Ašmaņa bigbends (Latvija), Pulse Trio (Latvija, Zviedrija, Somija), bet festivāla noslēgumā NATO bigbenda grupa (ASV).  

Vairāk informācijas par grupām, kas piedālās VI Baltijas džeza festivālā ŠKIUŅA DŽEZS:

"Le Petit Paris" (Latvija) grupas līderis un vadītājs ir Marko Ojala (1969) Kalajoki, Somijā. Vislatviskākais soms Latvijā! Skolojies Jiveskilas universitātē (University of Jyväskylä). Kopš 2000. gada patstāvīgi dzīvo Latvijā. Ar savu muzikālo un virtuozo akordeona spēli izvirzījies par vienu no šodien vispieprasītākajiem mūziķiem. “La Petit Paris” repertuāra lielāko daļu sastāda labi zināmas, tomēr nekad nenovecojošas džeza melodijas, īpašu akcentu liekot uz “musette” dzimtenes – Francijas dziesmām, liekot klausītāju kājām cilāties, sparīgi sist plaukstas mūzikas ritmā un tūlīt pat dzīvot līdzi.

Kopā ar Marko muzicē arī trombonists Lauris Amantovs un pavadošā ritma grupa - visi izcili mūziķi un personības !
Diana Pīrāgs- vokāls
Marko Ojala - akordeons, ģitāra, vokāls
Lauris Amantovs - trombons, vokāls
Viktors Ritovs - taustiņinstrumenti
Raivo Ozols - kontrabass, vokāls
Raimonds Kalniņš - sitamie instrumenti.

"Sophus Bech Quartet" (Latvija, Dānija)

Sophus ir 24 gadus vecs dāņu saksofonists, kurš studējis Olborgas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Spēlējis profesionālajā bigbendā ar nosaukumu “Nordkraft Bigband” kā 1.alta saksofonists un ierakstīja ar viņiem vairākus albumus. Paša Sophus mūziku iedvesmojusi gan Dānijas ziemeļvalstu džeza mūzikas aina, gan Ņujorkas modernā džeza atblāzma.

2022. gadā viņš devās uz JVLMA, Rīgu, apmaiņas programmā, kur satika Jurģi, Ralfu, Kristianu un citus. Viņi izveidoja grupu ar kuru uzstājās Rēzeknē, toreizējās Jāņa Ivanova Rēzekne mūzikas vidusskolas 95 gadu jubilejā. Tagad viņi ir atkal apvienojušies, lai turpinātu attīstīt latviešu un dāņu džeza sadarbību un, cerams, ierakstītu albumu turpmākā nākotnē. Koncertā būs iespēja dzirdēt oriģinālkompozīcijas un dažus džeza standartu aranžējumus.

Sophus Bech - saksofons
Kristians Justs - ģitāra
Ralfs Arbidāns - bass
Jurģis Lipskis - bungas

Mindaugas Stumbras akustiskais trio (Lietuva)

Mindaugas Stumbras ir lietuviešu ģitārists un komponists dzīvo Viļņā, Lietuvā. Viņa mūzika ir ļoti dinamiska, krāsaina un daudzpusīga. Skaistas un gleznainas kompozīcijas Eiropas džeza skatuves iespaidā, Amerikāņu džeza tradīcijas, lietuviešu tautas mūzika un skandināvu mūzikas improvizācija uz skatuves. Tas īsumā raksturo Mindaugas Stumbras mūziku, ko sniedz klausītājiem.
Mindaugas Stumbras (dz. 1996) ir džeza ģitārists, kurš izpilda un raksta gan džezu, gan mūsdienu mūziku. Viņš ir viens no visvairāk
daudzsološajiem Lietuvas džeza izpildītājiem, kurš aktīvi piedalās Lietuvas un ārzemju džeza notikumos.
Mindaugas Stumbras Trio:
Mindaugas Stumbras // akustiskā ģitāra
Gediminas Stepanavičius // kontrabass
Tuomas Räsänen // perkusijas

Giedrė Kilčiauskienė un Andrej Polevikov (Lietuva) 

Giedrė Kilčiauskienė bija plaši pazīstama Lietuvā un ārzemēs kā elektropanka grupas „Milky Lasers” un „Empty” vadošā vokāliste vairākus gadus. Vēlāk arvien vairāk dzirdama akustiskā džeza vidē. Viņai ir brīnišķīga balss, unikāls salds tembrs, taču ir kas vairāk, kas padara viņas priekšnesumus tik neaizmirstamus un emocionālus – inteliģence un laba gaume. Viņa dzied savādāk un tajā pašā laikā rada klausītājam ilūziju, ka tas ir vienīgais pareizais dziedāšanas veids.
Pianists un aranžētājs Andrejs Polevikovs, strādājot ar Giedri, patiesi izbauda viņas balss iespējas. Būdams tradicionālā džeza un klasiskā standarta repertuāra cienītājs, Andrejs labi zināmu melodiju aranžējumus piepilda ar improvizāciju, savukārt Giedre ienes īpašu modernu kolorītu. Šīs savienības radošā attīstība ir elpu aizraujoša, liek skatītājiem gaidīt un dzirdēt vēl.

Jelgavas Raita Ašmaņa bigbends (Latvija) 

Jelgavas bigbends ir profesionālu mūziķu kolektīvs ar senu vēsturi un dziļām tradīcijām. Tas dibināts 1990. gadā un kopš tā laika ir bijis viens no valsts galvenajiem džeza ansambļiem. Raitis Ašmanis ir bigbenda mākslinieciskais vadītājs un diriģents kopš tās pirmsākumiem, pievēršoties galvenokārt džeza klasikai un ārzemju un latviešu komponistu populārajai mūzikai. Savā vairāk nekā 34 gadu pastāvēšanas laikā Jelgavas bigbends ir uzstājies daudzās Latvijas pilsētās un viesojies arī Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Somijā, Zviedrijā, Spānijā, Itālijā, Čehijā, Meksikā, Brazīlijā, ASV un Peru. Bigbends ir ieguvis bigbenda un Combo balvas džeza konkursos Vācijā, Čehijā, Somijā un Nīderlandē.

Jelgavas bigbends līdz šim ir izdevis 2 CD ierakstus, 2007. un 2020.gadā. Tajos piedalās Raimonds Pauls, Intars Busulis, Ieva Kerēvica, Olga Pīrāga un Laimis Rācenājs. Grupa sadarbojusies ar gandrīz visiem pazīstamākajiem Latvijas džeza un populārās mūzikas izpildītājiem: Raimondu Paulu, Raimondu Ozolu, Ingu Bērziņu, Intaru Busuli, Mariju Naumovu, Ievu Kerēvicu, Aiju Vītoliņu, vokālo grupu Framest, Niku Gothemu, Daumantu Kalniņu u.c. Lielākā daļa Latvijas džeza mūziķu ir bijuši Jelgavas bigbenda dalībnieki. Pēdējos gados bigbends sadarbībā ar Jelgavas kamerorķestri veidojis koncertprogrammas, kurās skan mūsdienu mūzika un džeza klasika.

Pulse Trio (Latvija, Zviedrija, Somija) 

PULSE TRIO ir pašmāju bundzinieka un komponista Paula Pokratnieka radošo izpausmju platforma, kurā mijiedarbojoties ar zviedru pianistu Fabian Kallerdahl un somu kontrabasistu Olli Rantala, tiek radīta mūzika, kas nepazīst žanru robežas. Improvizācija, kā sastāva stūrakmens, virzās caur Pokratnieka komponētām melodijām un harmonijām, pieskaroties klasiskajai un džeza mūzikai, kā arī popmūzikas, folkmūzikas un elektroniskās mūzikas elementiem.
Šis būs vienīgais grupas koncerts Latvijā šogad, kura laikā tiks prezentēts februārī izdotais debijas albums The End Is The Beginning, kurš 7 mēnešu laikā klausīts jau vairāk nekā 150.000 reizes Spotify platformā un ir iekļauts lielākajā džeza mūzikas “plejlistē” pasaulē - State Of Jazz. Dziesmas no šī albuma ir iekļautas gan “Jazz In Latvia 2022” CD kompilācijā, gan European Jazz Media Chart.
Fabians Kallerdāls - klavieres
Olli Rantala - bass
Pauls Pokratnieks - bungas

NATO bigbenda grupa (ASV) 

Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā (SHAPE) starptautiskā grupa ir oficiālā grupa Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) muzikālais pārstāvis SHAPE starptautiskā grupa darbojas kā sabiedrisko attiecību instruments, pārstāvot SHAPE/NATO un popularizējot savu vēstījumu, uzstājoties civilajos koncertos, valsts svētkos, kopienas festivālos un muzikālās tūrēs.
Grupa tika izveidota 1983. gada rudenī, lai atbalstītu NATO Spēku virspavēlnieku Eiropā (SACEUR), uzstājoties svinīgos pasākumos. Redzot grupas diplomātisko vērtību, vairākas sabiedrotās valstis sāka ziedot instrumentus, notis un līdzekļus grupas sākotnējām vajadzībām. Līdz 1984. gada beigām starptautiskā grupa SHAPE bija sniegusi vairāk nekā trīsdesmit priekšnesumus. Tajā laikā, grupa sastāvēja no pilna laika diriģenta, 12 profesionāliem ASV armijas mūziķiem un 22 militārajiem un civilajiem brīvprātīgajiem. 1985. gadā SACEUR ģenerālis Bernards Rodžerss (ASV) pasludināja SHAPE starptautisko grupu par NATO un SHAPE oficiālo muzikālo pārstāvi. Kopš savas dibināšanas SHAPE starptautiskā grupa ir uzstājusies alianses atbalstam un visā Eiropā kā izcili viesmākslinieki. Grupa ir piedalījusies daudzos ievērojamos pasākumos un pasaulē atzītos džeza festivālos. Šobrīd SHAPE Starptautisko NATO džeza orķestri veido 18 starptautiski profesionāli militāri mūziķi diriģenta, galvenā virsnieka Džeimsa Betenkūra (James Bettencourt) (ASV) vadībā. Tie ir labākie komerciālie mūziķi no militārajām grupām visā NATO aliansē. Visiem šo ansambļu dalībniekiem ir vairāku gadu profesionāla koncerttūres un ierakstu pieredze, un viņi tiek izvēlēti, lai uzstātos savos ansambļos, pamatojoties uz viņu pieredzi, tehniku un improvizācijas spējām.
NATO džeza orķestris, kas sastāv no trompetēm, tromboniem, saksofoniem, ritma sekcijas un vokālistiem, izpilda klasiskus amerikāņu bigbenda džeza aranžējumus no Glena Millera, (Glenn Miller), Djūka Elingtona (Duke Ellington), Count Basie, kā arī vokālos aranžējumus no tādiem māksliniekiem kā Frenks Sinatra (Frank Sinatra) un Džonijs Holidijs (Johnny Hallyday). NATO Džeza orķestris uzstājas valstu vadītājiem, augstākajiem NATO vadītājiem un ES dalībvalstīm, kā arī lepni pārstāv NATO civiliedzīvotājus visā Eiropā.
VI Baltijas džeza festivālā ŠKIUŅA DŽEZS, NATO bigbenda grupas sastāvs:
Dan Madsen – bungas un direktora vietnieks (vadība)
Branson Garner - bass
Elmer Castillo – klavieres
Caleb Brinkley – saksofons
Kris Vargas - trompete
Donatas Bukauskas - trombons un vokāls. Donatas pievienojies NATO džeza orķestrim/ SHAPE International Band Beļģijā, kā pirmais trombonists. Repertuārā iekļauti arī Donatas skaņdarbi, veicinot Lietuvas klātbūtni starptautiskajā mūzikas pasaulē.


Par Baltijas džeza festivālu “Škiuņa džezs”. Ideja par džeza festivālu Lūznavas muižā sākās 2018. gada septembrī, kad Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā tika izveidota Džeza mūzikas nodaļa, kuras vadību uzņēmās džeza mūziķis, komponists Toms Lipskis. Viņam, sākot darbu Latgalē, radās doma par džeza festivāla veidošanu Lūznavā, tā uzņemoties arī topošā festivāla māksliniecisko vadību. 2018. gada vasaras noslēgumā Lūznavas “Kulturys škiunī” divās koncertprogrammās izskanēja džeza festivāla ieskaņu koncerts, iezīmējot festivāla laiku un vietu. Diemžēl rudenī Toms pāragri devās mūžībā, bet, godinot iesākto darbu un veltot festivālu viņa piemiņai, ar devīzi “Turpinājums!” 2019. gada augustā Lūznavas muižā notika pirmais Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”. Festivāla idejas un aizsākumu degsmi turpina un jau sesto reizi kopā ar Lūznavas muižas komandu uztur festivāla mākslinieciskais vadītājs, trombonists, aktīvs un pieredzējis džeza mūziķis Lauris Amantovs. “Škiuņa džezs” arī šogad būs turpinājums iesāktajām idejām, turpinājums džeza mūzikai Latgalē, turpinājums pieredzējušo džeza mūziķu zināšanu nodošanai jaunajiem mūziķiem.

Festivālu “Škiuņa džezs” rīko Lūznavas muižas komanda un festivāla mākslinieciskais vadītājs Lauris Amantovs, festivāla norisi atbalsta  Rēzeknes novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un ASV vēstniecība Latvijā.

Biļetes te, vakara meistarklašu dalībnieku un pasniedzēju džema sesijas varēs apmeklēt bez ieejas maksas.

VI Baltijas džeza festivāla “Škiuņa džezs 2024” programma

Festivāla programma 2024 DALĪBNIEKIEM


Vairākus festivāla koncertus var vēlreiz izbaudīt videoierakstos: