Seminārs par tradicionālajām krāsām

17. septembrī Lūznavas muižā notika praktisks seminārs par tradicionālajām krāsām vēsturisko ēku apdarē. Tajā pulcējās vairāk nekā 30 dalībnieki gan no izglītības iestādēm, gan muzejiem, ar jomu saistīti speciālisti un citi interesanti, mācoties lietot tradicionālās krāsas un meistarklasē apgūstot zviedru/miltu krāsas vārīšanu.


Seminārā tika sniegts ieskats par tradicionālajiem apdares veidiem vēsturiskajās ēkās, par tradicionālo krāsu pigmentiem, saistvielām un to pielietošanu, kā arī notika praktiskais darbs – zviedru/miltu krāsas vārīšana un lietošana, balstoties Lūznavas muižas kompleksa vēsturiskās ēkas – vecās koka skolas – piemērā. Seminārā pulcējās vairāk nekā 30 dalībnieki – audzēkņi un pasniedzēji no Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas, J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles, Jelgavas mākslas skolas, speciālisti no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas, muzeju un biedrību darbinieki, kultūras mantojuma īpašnieki, būvniecības speciālisti un citi interesenti.

Vēsturisko ēku eksperts Juris Zviedrāns semināra dalībniekiem savā stāstījumā aicināja mācīties lietot tradicionālās krāsas – lineļļas, t. s. zviedru, kaļķu, līmes un kokdarvas krāsu un, atbildot uz klātesošo jautājumiem, vairākkārt norādīja, ka bieži vien, restaurējot vai atjaunojot vēsturiskās ēkas, diemžēl tiek pielietotas viegli nopērkamas modernās krāsas, kas ir lielākoties sintētiskas, mitruma necaurlaidīgas, ar īsu kalpošanas laiku un sliktu saķeri ar cita veida krāsām, tādējādi nav piemērotas vēsturiskajām ēkām. Tradicionālās krāsas jau atbilstoši nosaukumam ir tās, kas tiek izmantotas ļoti ilgstoši un kuras izgatavo pēc vecām tehnoloģijām uz dabisko materiālu bāzes.

Šo faktu spilgti apliecināja arī Edgars Raitums, praktiķis-restaurators, kurš jau vairāk nekā 10 gadus strādā pie Kuldīgas vēsturiskā centra atjaunošanas un kurš savā meistarklasē dalībniekus iesaistīja zviedru/miltu krāsas vārīšanas procesā, izsmeļoši atbildot uz jautājumiem par tradicionālo krāsu pigmentiem, saistvielām un to pielietošanu. Meistarklases gaitā tika uzvārīta pēc skata šokolādes pudiņam līdzīga un arī patīkami smaržīga zviedru/miltu krāsa, ko dalībnieki kopā ar restauratoru uzklāja uz vecās koka skolas ēkas daļas.

Tālākizglītībai kultūras mantojuma saglabāšanā ir būtiska loma un semināra rīkotājus priecē, ka plašais semināra dalībnieku spektrs norāda arī uz zināšanu un prasmju pārnesi jaunajām paaudzēm. Semināru organizēja biedrība “Latvijas Piļu un muižu asociācija” sadarbībā ar Lūznavas muižu, to atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds un Rēzeknes novada pašvaldība.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.