Komisku izstāde "Meža stāsti"

No 14. augusta līdz 30. septembrim, sadarbojoties Gētes institūtam Rīgā ar komiksu žurnālu “kuš!”, Lūznavas muižā skatāma komiksu izstāde “Meža stāsti”, kurā jauni Latvijas, Lietuvas, Ukrainas un Krievijas mākslinieki atklāj mežu kā iedvesmas avotu komiksiem.

2022. gada maijā komiksu mākslinieks Mihels Eselbrige ar Gētes institūta Rīgā atbalstu vadīja triju dienu radošo komiksu darbnīcu. Kopā ar darbnīcas dalībniekiem tika izzināti dažādi meža stāsti un pēc tam attēloti komiksos. Mihels Eselbrige sniedza īsu ievadu komiksa žanra pamatos un nodemonstrēja, kā ar šī medija starpniecību nopietnas tēmas ilustrēt vieglā un asprātīgā veidā. No daudzajām idejām dalībnieki radīja savus komiksus par meža tēmu. Noslēdzoties darbnīcai, labākie darbi tika nodrukāti plakātu formā un kā ceļojošā izstāde ir apskatāmi dažādās vietās Latvijā. Divkrāsainie risogrāfijas tehnikā drukātie darbi atceļojuši arī uz Lūznavas muižu.

Izstādē skatāmos darbus radījuši mākslinieki: Mihels Eselbrige, AmandaJ-Art, Alberta Ziemele, Anna Vaivare, Jurijs Tatarkins, Krista Bitmete, Lote Vilma Vītiņa, Magdalena Kaszuba, Mārtiņš Zutis, Noorie Fisher, Rebeka Lukošus, Richard Thompson, Rūta Kygaitė, Sabīne Moore, Stas Bashilov un Zlata Novikova.

Mihels Eselbrige dzimis 1990. gadā Bīlefeldē, studējis vizuālo komunikāciju Kaseles Mākslas augstskolā, ir viens no Institute for Contemporary Cartooning dibinātājiem un kolektīva FanArt dalībnieks. Viņa komiksi ir publicēti starptautiskās antoloģijās kā Orang, Kuti Kuti un kuš!, kā arī platformā vice.com. 2018. gadā apgāds “Rotopol” izdeva M. Eselbriges pirmo grāmatu “Langfinger & Wackelzahn”, kuras tulkojumu franču valodā 2021. gadā klajā laida izdevniecība “l'employé du moi”. Svarīgu lomu šajā stāstā par pieaugšanu spēlē arī mežs.

“kuš!” ir Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbus aptverošs komiksu žurnāls, kas tiek izdots Rīgā jau kopš 2007. gada. “kuš!” mērķis ir attīstīt komiksu kultūru Latvijā un popularizēt Latvijas komiksus un Latvijas komiksu māksliniekus ārzemēs. “kuš!” ir arī platforma meistarklašu, izstāžu, komiksu lasījumu un citu ar komiksiem saistītu pasākumu rīkošanai.

Foto: Lūznavas muiža