Imanta Haņecka grafikas izstāde SARUNA

18. novembrī Lūznavas muižā tika atklāta Imanta Haņecka grafikas izstāde “Saruna”.

Imants Haņeckis dzimis 1957. gadā Tukumā. 2017. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā un 2021. gadā LMA ieguva bakalaura grādu grafikā.
Strādā dažādās tehnikās un stilos, eksperimentē ar mākslas veidiem, materiāliem, formām. Pēdējā laikā pievērsies “line art” tehnikai. Līnijas formai, veidam, kur ne tik svarīgi, kā līnija virzās, bet gan tas, kas to virza. Darbi atšķiras ar tehniku un stāstu, kas rodas darba tapšanas procesā. Darbos tiek lietots nejaušības princips. Grafika rodas abstrahētās formās, kas materializējas kā piesātināti darbi, kuri aicina skatīt un pētīt.

Diplomdarbā “Brieduma lakonisms” (vara grebums) autors meklējis, kā ar līniju veidot informatīvo apjomu. Vizualizācija. Līnijas izjūta, sajūta. Kā nosauksi, tā darbosies. Līniju kompozīcijas. Mākslinieka līnija ir kā sava veida paraksts. Līnija ir vieta, kur sākas forma, un katram māksliniekam ir sava vēlamo līniju galerija, kas ir viņa mākslas stila sākums. Līnijas skaņas ir spēle, kura paaugstina vibrācijas. Sadarbība ar enerģijām, iekšējo vibrāciju pārnešana uz ārējo vidi.  

Māksla, tāpat kā dzīve, neievēro loģisko definīciju. Vienam tas ir radošums, citam –  skaistums, trešajam – nauda, ceturtajam – netīrumu smērēšana uz papīra un tā bezgalīgi. Galvenais ir sajust gaismas un ēnas filozofiju, kas pēc tam noved pie izpratnes par gaismu visā un ēnu, tas ir, katru objektu veido gaismas un ēnas spēle.

Radošums ir tikpat kā ģeogrāfisks atklājums. Nevar uzzīmēt kaut ko tādu, kas nekad nav noticis. Sākot strādāt pie grafiskā zīmējuma, pat pie gleznainā episkā attēla, vienmēr jāatceras, ka daudzi mākslinieki ir talantīgāki nekā jūs, bet esat attēlojuši vienu un to pašu. Kopš mākslinieku amata dzimšanas vizuālā māksla veido milzīgu kultūras mantojumu.

“Tagad, kad dzīvojam datorizētas sabiedrības laikmetā, vairāk jāuzsver cilvēka darbs, izmantojot cilvēka rokas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc strādāju pie saviem darbiem. Strādājot, kādā brīdī sāku just, ka kaut kas cits, nevis mans Es, man ļauj radīt šos darbus,” atzīst autors.

Foto un video: Dagnija Bernāne