Sajūtu jeb emociju aplis

Sajūtu jeb emociju aplis ir instruments, kas palīdz atpazīt un nosaukt vārdā savas jūtas un emocijas. Sajūtu dārzs ir visīstākā vieta, lai iepauzētu, apsēstos zālē, palūkotos mākoņos un ieklausītos sevī.  Tas, ko mēs  izjūtam, tiešā veidā ietekmē mūsu rīcību. Jo labāk mēs izprotam savu iekšējo pasauli, jo vieglāk mums vadīt gan savas domas, gan rīcību un saglabāt vēsu prātu arī sarežģītās dzīves situācijās. Un turklāt grūti var būt kontrolēt gan negatīvas, gan arī pozitīvas emocijas.  

Savu emociju atpazīšana un apzināšanās ir pirmais solis atbildei uz jautājumu “Kāpēc es jūtos tieši šādi?”. Arī tajos brīžos, kad jūtam trauksmi, sāpes, sastingumu, arī tad, kad ir grūti spert pirmo soli uz priekšu. Sajūtu jeb emociju aplis ir labs atbalsts sarežģītā situācijās, kad mēs esam zaudējuši orientierus gan apkārtnē, gan sevī, un mēs nezinām, kā mēs jūtamies.  Tāpēc atslēgas vārdi ir tik daudz, lai būtu iespējami precīzu raksturojumu, jo nereti jūtu, sajūtu, emociju nosaukšanā vārdā jau ir milzīgs atvieglojums.

Izdrukā šo emociju apli vai lejupielādē savā telefonā (Viktorija Ozola, espats.lv) Pamēģini nosaukt savas sajūtas vārdā. Te noteikti nav iekļautas visas iespējamās emocijas, to spektrs var būt daudz plašāks. Šīs ir samērā viegli saprotamas, tāpēc par tām varat izrunāt arī ar bērniem.

Reti, kuras sajūtas ir ilgstošas - ieejam, izejam ārā un dzīvojam tālāk. Tāpēc dažiem var būt būtiski tas, ka saka “tu jūties…”, nevis “tu esi” - neuzliekot birku par to, kāds tieši bērns vai cilvēks ir. Tas, ka šobrīd ir dusmīgs, nepadara viņu par dusmīgo.

Var teikt:
“Izskatās/ izklausās, ka tu jūties…”
“Es dzirdu, ka tu jūties… Vai tā ir?”

Nav jābaidās trāpīt nepareizi, jo otram cilvēkam/ bērnam vienmēr ir iespēja izlabot un teikt: “Nē, es neesmu dusmīgs, es esmu nikns!” “Nē, es neesmu nobijies, es esmu satraucies.”

AKTIVITĀTE

  • Ieejot Sajūtu dārzā, apstājies uz mirkli un mēģini niansēti noteikt, ko tu jūti.
  • Kad esi nosaucis sajūtu - novērtē to 10 ballu sistēmā pēc intensitātes. 
  • Izejot no dārza, atkārto šo vēlreiz - noķer sajūtu, novērtē. 
  • Atbildi uz jautājumu: vai tas ir tās pašas sajūtas? Vai sākotnējo sajūtu intensitāte ir mainījusies?

Avoti: uzvediba.lv, espats.lv

Šī materiāls ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tā saturu pilnībā atbild Lūznavas muiža un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.