Turpinās sikspārņu izziņas skolas veidošanas darbi Lūznavas muižā un parkā
Lūznavas muižas un parka teritorijā turpinās „Sikspārņu izziņas dzīvās skolas” izveides aktivitātes – uzsākta sikspārņu izziņas izglītojošo materiālu izstrāde, sagatavota 16 Latvijā mītošo sikspārņu sugām veltīta informatīva izstāde, papildināta ultraskaņas detektoru pieejamība, kā arī iesākti darbi pie siskpārnim veltīta vides objekta muižas parkā.
Pērnā gada rudenī Lūznavas muižā un parka tika uzsākts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas vides aizsardzības fonda apstiprinātā projekta „Sikspārņu izziņas dzīvās skolas izveide Lūznavas muižas un parka teritorijā” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/15/2021) īstenošana. Līdz ar skolas izveidi paredzēts veicināt sabiedrības informētību un izglītotību par sikspārņiem, to dzīvesveidu, lomu un nozīmi dabas procesos, kā arī pievērst lielāku uzmanību dabas vērtību aizsardzībai.
Projektā ir paredzēts veikt Lūznavas muižas parkā un tuvākajā Rāznas Nacionālā parka teritorijā mītošo sikspārņu un to dzīvotņu izpēti, kā arī, balstoties tajā, izstrādāt dienas un nakts apmācību programmas un infrastruktūru dažāda vecuma interesentiem (gan bērniem (skolas vecuma), gan pieaugušajiem) un sagatavot izglītojošus un informatīvus materiālus, veicinot sabiedrības izglītošanu.
Viens no pirmajiem projekta darbiem ir sadarbībā ar dabas izglītības speciālisti Aiju Balandiņu izstrādātā informatīvi izglītojošā mācību materiāla pamatbāze, kas interesentiem bukleta un informatīva mācību līdzekļa veidā būs pieejama četrās rakstu valodās – latviešu, latgaliešu, angļu un krievu. Lūznavas muižas bēniņos veikti sikspārņu galerijas tehniskās labiekārtošanas darbi, pilnveidojot izstāžu apgaismojumu, lai galerijā izvietotu jau sagatavoto 16 Latvijā mītošo sikspārņu sugām veltīto informatīvo izstādi. Tāpat muižā pieejamais sikspārņu izpētes aprīkojums papildināts ar desmit ultraskaņas detektoriem sikspārņu izpētei nakts apmācībās, tādējādi tagad piedāvājot iespēju sikspārņus naktī izzināt vismaz 20 interesentu lielai grupai.
Sikspārņu izziņas dzīvās skolas projekta laikā paredzēts arī izveidot infrastruktūru pārvietojamai āra klasei ērtākai apmācību procesa organizēšanai. Iecerēts, ka ārā klasē vienlaicīgi nodarbības varētu notikt pat līdz 48 cilvēkiem lielām grupām. Viens no āra klases elementiem būs arī sikspārnim veltīta mazā arhitektūras forma – gaismas objekts „Sikspārnis”, kura veidošanas darbus jau uzsācis metālmākslinieks Norberts Kudiņš, savijot ideju par to, ka sikspārņiem gaismas stari netīk un lai nav traucējoši, taču tie reizē ir ceļa norāde, virziens sikspārņu vērotājam.
2022. gadā turpināsies darbs pie visu projektā iecerēto jau iesākto darbu paveikšanas, kā arī februārī plānots uzsākt 16 stundu apmācību programmu 20 mentoriem, kuri pēc programmas pabeigšanas turpmāk veiks sikspārņu izziņas stundu vadīšanu (dienas un nakts formātā) dažāda vecuma iedzīvotāju grupām.
Lūznavas muižas komanda cer, ka līdz ar „Sikspārņu izziņas dzīvo skolu” palielinās sabiedrības interese un izpratne par dzīvo dabu, jo īpaši tieši mistisko, maz zināmo dzīvnieku sikspārņu izplatību Latvijā un citur pasaulē, to daudzveidību un dzīvesveidu, paradumiem un nozīmi un vietu harmoniskajos dabas procesos, aizsardzību un ar to saistītajām problēmām un risinājumiem mūsdienās.
Projektam „Sikspārņu izziņas dzīvās skolas izveide Lūznavas muižas un parka teritorijā” no Latvijas vides aizsardzības fonda budžeta apakšprogrammas „Vides aizsardzības projekti” piešķirtais finansējums (90% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām) ir 23 532,00 eiro. Projekta īstenošanas laiks no 2021. gada 15. jūnija līdz 2022. gada 31. oktobrim.