Noslēgsies "Sikspārņu izziņas skolas" apmācību kurss
“Sikspārņu izziņas skolas” nodarbību kursa, kuru vadīja vides eksperte Renāte Kaupuža, noslēguma reizē tās dalībniekiem būs iespēja gūt arī praktiskas iemaņas sikspārņu noteikšanā ar ultraskaņas detektoriem. Pirmās divas teorētiskās “Sikspārņu izziņas skolas” nodarbības notika šī gada martā, tajās piedalījās gandrīz 30 dažādu nozaru speciālisti – skolotāji, vides interesenti un dabas draugi no Rēzeknes novada un pilsētas, Daugavpils, Lubānas, Zilupes, kā arī Jūrmalas.
Kursa noslēguma nodarbībā klātienē Lūznavas muižā notiks piektdien, 27. maijā, plkst. 17.00. Tajā piedalīsies kursa dalībnieki, taču, ja kādam interesentam ir vēlme pievienoties, to ir iespējams izdarīt, pirms tam noteikti piesakoties, zvanot 29473700 (Inga).
Sikspārņu izziņas nodarbības 16 stundu garā apmācību kursā īsteno Latvijas vides aizsardzības fonda finansētajā projektā “Sikspārņu izziņas dzīvās skolas izveide Lūznavas muižas un parka teritorijā” (Nr.1-08/15/2021) un līdz ar to virzās uz mērķi – par sikspārņiem izglītotāku sabiedrību. Muiža cer, ka pēc apmācībām to dalībnieki kā mentori paši varēs vadīt sikspārņu izziņas nodarbības (gan dienas, gan nakts formātā) dažāda vecuma interesentu grupām.
Jau stāstījām, ka projektā ir paredzēts veikt Lūznavas muižas parkā un tuvākajā Rāznas Nacionālā parka teritorijā mītošo sikspārņu un to dzīvotņu izpēti, tāpat ir sagatavots sikspārņu izziņas dienas un nakts mācībām paredzēts materiāls (diviem dažādiem vecumposmiem: bērniem līdz 12 gadu vecumam un pieaugušajiem un jauniešiem no 12 gadu vecuma). Apmācību dalībniekiem kā pirmajiem ir iespēja iepazīties ar sagatavotajiem materiāliem. Projektā Lūznavas muižas bēniņos veikti arī sikspārņu galerijas tehniskās labiekārtošanas darbi, pilnveidojot izstāžu apgaismojumu, lai galerijā izvietotu jau interesentiem apskatāmo 16 Latvijā mītošo sikspārņu sugām veltīto informatīvo izstādi. Tāpat muižā pieejamais sikspārņu izpētes aprīkojums papildināts ar desmit ultraskaņas detektoriem sikspārņu izpētei nakts apmācībās, tādējādi tagad piedāvājot iespēju sikspārņus naktī izzināt vismaz 20 interesentu lielai grupai. Sikspārņu izziņas dzīvās skolas projekta laikā paredzēts arī izveidot infrastruktūru pārvietojamai āra klasei ērtākai apmācību procesa organizēšanai. Iecerēts, ka ārā klasē vienlaicīgi nodarbības varētu notikt pat līdz 48 cilvēkiem lielām grupām un viens no āra klases elementiem būs arī sikspārnim veltīta mazā arhitektūras forma – gaismas objekts „Sikspārnis”.
Projektam “Sikspārņu izziņas dzīvās skolas izveide Lūznavas muižas un parka teritorijā” no Latvijas vides aizsardzības fonda budžeta apakšprogrammas “Vides aizsardzības projekti” piešķirtais finansējums (90% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām) ir 23 532,00 eiro. Projekta īstenošanas laiks no 2021. gada 15. jūnija līdz 2022. gada 31. oktobrim.
Sikspārņa zīmējuma autore Līga Romančuka.